Copernicus Center HappeningsContentment under the STARS

Andrzej Rosiewicz

Andrzej Rosiewicz

► DATE: Monday, September 4th, 2023   TIME: 04:00pm

► Taste of Polonia Festival  •  All ages welcome

Tickets: $10 – $45
Meet & Greet: No

Andrzej Wacław Rosiewicz (ur. 1 czerwca 1944 w Warszawie) – polski piosenkarz estradowy, gitarzysta, tancerz, satyryk, kompozytor i choreograf.
Od 1978 poświęcił się karierze solowej. Najpopularniejsze jego przeboje: „Najwięcej witaminy”, „Czy czuje pani cha-chę”, „Zenek blues”, „Chłopcy radarowcy”, „Wincenty Kalemba” (znana jako „Pieśń o zachodnich bankierach” lub „Graj cyganie graj”) oraz „Czterdzieści lat minęło…” z czołówki serialu Czterdziestolatek (1975). Za czasów „Solidarności” wykonał na Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdańsku „Propagandę sukcesu”, identyfikowaną jako głos antykomunistycznej opozycji.
Karierę estradową rozpoczął jeszcze w dzieciństwie w 1953, w Zespole pieśni i tańca Dzieci Warszawy, z którym to współpracował do 1964. W okresie studiów w latach 60. występował w warszawskich klubach jazzowych i restauracjach. Między 1963 a 1965 rokiem związany był z zespołem „Pesymiści”. W latach 1967–1968 związał się z formacją jazzową Old Timers. W 1971, 1974 i 1977 występował na festiwalu Jazz Jamboree. W 1972 za wykonanie utworu „Samba wanna blues” otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji na 10. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[. Piosenka była pierwszym efektem jego współpracy z Asocjacją Hagaw. W 1976 wystąpili razem na 14. KFPP w Opolu[4]. Występ zapewnił mu nagrodę Estradowa Osobowość Roku. Od 1978 poświęcił się karierze solowej.

W latach 70. i na początku lat 80. jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy i artystów estradowych. Najpopularniejsze jego przeboje z lat 70. to „Najwięcej witaminy”, „Czy czuje pani cha-chę”, „Zakochany bałwan”, „Żaba story”, „Zenek blues”; na występach wykonywał również piosenki, których nie nadawano w radiu i telewizji („Usta Mariana”, „W Lubartowie”). Po powstaniu „Solidarności” powstały piosenki „Chłopcy radarowcy”, „Pytasz mnie” oraz dostępne w owych latach jedynie na kasetach nagranych amatorsko na koncertach, wykonane na Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdańsku „Propaganda sukcesu”, „Chcemy prawdy”, „Książeczka wojskowa” i „Wincenty Kalemba” (znana jako „Pieśń o zachodnich bankierach”/„Graj cyganie graj”). W 1980 za wykonanie utworu „Najwięcej witaminy” otrzymał nagrodę za wygraną w konkursie „Premier” na 18. KFPP w Opolu. Jego twórczość była utożsamiana z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym – okresem, kiedy jego piosenki identyfikowane były jako głos antykomunistycznej opozycji.

W 1974 zaśpiewał piosenkę „Czterdzieści lat minęło…” z czołówki serialu Czterdziestolatek, kompozytora Jerzego Matuszkiewicza, w 1988 piosenkę Andrzeja Korzyńskiego „Halo ptaki” do filmu Pan Kleks w kosmosie, a w 1993 utwór „Dwadzieścia lat minęło…” w serialu Czterdziestolatek. 20 lat później.
25 czerwca 2009 TVP1 wyemitowała specjalne wydanie programu Jaka to melodia?, w którym obok Andrzeja Rosiewicza wystąpili Edward Hulewicz i Ewa Kuklińska. Podczas programu Andrzej Rosiewicz otrzymał medal im. Fryderyka Chopina za 40 lat kariery solowej, a Edward Hulewicz ten sam medal za 45 lat indywidualnej kariery estradowej. Całość wygranej przez wszystkich uczestników przeznaczono na niepełnosprawne dzieci. Tego samego dnia TVP2 wyemitowała wydanie Szansy na sukces, w którym amatorzy śpiewali piosenki Andrzeja Rosiewicza.
26 grudnia 2022 TVP2 premierowo nadała benefis artysty Rewia Gwiazd: Andrzej Rosiewicz, który zapoczątkował śwętowanie jego 70-lecia kariery artystycznej. W programie oprócz piosenkarza wystąpili m.in.: Zenon Martyniuk, Michał Milowicz, Sławomir Zapała z żoną Kajrą, Stanisław Karpiel-Bułecka, zespół Weekend czy Norbi. Nie zabrakło także opowieści, jak i materiałów archiwalnych z kariery Rosiewicza. W tym samym roku stworzono również charytatywny odcinek specjalny programu Jaka to melodia? z udziałem Magdaleny Waligórskiej-Lisieckiej, Marleny Drozdowskiej i Danuty Błażejczyk, w którym Rosiewicz był specjalnym gościem honorowym.


Wybrana dyskografia:
• „UFO” – „Żniwo”
• Asocjacja Hagaw i A. Rosiewicz
• Ach jak przyjemnie… i inne piosenki
• A. Rosiewicz: Dobry interes
• SPPT Chałturnik i A. Rosiewicz
• Rosiewicz ’97
• Cossack’s Songs by Andrzej and His Friends
• Tyson, Golota, blondynki i ja
• Godzina z Andrzejem Rosiewiczem

EVENT ORGANIZER Copernicus Foundation

Contact Information: 773-777-8898

Directions - Parking for Copernicus Center

BOX OFFICE HOURS:

Monday – Friday: 10.00 am – 02.00 pm

Saturday & Sunday 3:00 – 5:00 pm

Not open on Holidays 

For Ticket & Box Office inquiries please call 773-205-0044 or email [email protected]

Copernicus Center Event Patrons:
“An inherent risk of exposure to COVID exists in any place where people gather. COVID is an extremely contagious disease that can lead to severe illness and death. You assume all risks, hazards, and dangers arising from or relating in any way to the risk of contracting COVID or any other communicable disease or illness, or a virus, bacteria, or other pathogen capable of causing a communicable disease or illness, while attending the event or otherwise utilizing Copernicus Foundation’s services and/or entering onto its premises, whether occurring before, during, or after the event. You further voluntarily release and waive all claims and potential claims against etix, Copernicus Foundation and their respective affiliates, subsidiaries, sponsors, successors and assigns and their respective officers, employees, contractors, consultants and agents, Event Organizers, the Venue, the Presenter, the Event, the Event Producers, and their respective affiliates, subsidiaries, sponsors, successors and assigns and their respective officers, employees, contractors, consultants and agents, in connection with exposure, infection, and/or spread of COVID or another communicable disease or illness, bacteria, virus, or pathogen related to your attendance at the event and/or utilization of Copernicus Foundation’s services and premises. We reserve the right to unilaterally make changes to health protocols according to updated public health guidance and law. By continuing, you agree to these terms.”

Share this Post: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Comments are closed.