Copernicus Center & Fundacja

O Nas

Copernicus Monument, Adler Planetarium, Copernicus Foundation, Chicago W 1970 roku Miasto Chicago zwróciło się do Polonii z prośbą o umieszczenie pomnika Mikołaja Kopernika, światowej sławy polskiego naukowca i ojca współczesnej astronomii, przed wejściem do Planetarium Adlera. Pomnik miał być wzniesiony dla upamiętnienia 500 rocznicy urodzin Kopernika. Mikołaj Kopernik jest określany mianem tego, który „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Projekt ten zgromadził ponad 300,000 dolarów od osób fizycznych, firm i innych organizacji, a pomnik został podarowany miastu Chiago w 1973 roku i dumnie widnieje przed Planetarium Adlera w centrum Chicago.

Z niewielkiej nadwyżki pozyskanych środków na wzniesienie pomnika, w lipcu 1971 roku, powstała Copernicus Foundation, organizacja niedochodowa, mająca na celu służbę Metropolii Chicago jako główne źródło kulturowe, edukacyjne, rekreacyjne i rozrywkowe. Następnie rozpoczęły się poszukiwania stałej lokalizacj centrum polskiej kultury w Chicago.

Z dodatkowych środków pozyskanych ponownie dzięki hojności osób prywatnych i przedsiębiorstw Polonii Chicago, w 1979 roku Fundacja zakupiła historyczne kino położone w pobliżu ulic Milwaukee i Lawrence, które jako pierwsze w Chicago, zostało zaprojektowane do projekcji filmów z dźwiękiem. Copernicus Foundation zdecydowała się na konserwację kina, jednocześnie przebudowując sąsiednie 40-sto stopowe Lobby. W wyniku przebudowy również powstały trzy piętra, mieszczące pomieszczenia biurowe, edukacyjne oraz sale spotkań tworząc Copernicus Center.

Pierwsza faza przebudowy została zakończona w roku 1984, a w roku 1985 powstała Wieża Solidarności. Budynek został zmodyfikowany tak, aby przypominać historyczny Zamek Królewski w Warszawie. Wieża jest repliką wieży zegarowej zdobiącej Zamek i jest widoczna z Autostrady Kennedy przez wszystkich, którzy przemieszczają się pomiędzy centrum Chicago, a Lotniskiem O’Hare. W późniejszym etapie przebudowy Copernicus Center wzbogaciło Teatr o scenę, garderoby oraz nowoczesne oświetlenie i sprzęt dźwiękowy.

Obecnie Teatr prezentuje nie tylko programy polskie, ale i różnorodne grupy teatralne, przedstawienia szkolne, orkiestry symfoniczne, koncerty współczesnych zespołów rockowych, konkursy piękności oraz koncerty międzynarodowych i lokalnych gwiazd muzyki. W 2014 roku Copernicus Center miał nawet zaszczyt gościć Prezydenta Stanów Zjednowczonych.Copernicus Center, Copernicus foundation, Chicago, Center, Entertainment, Copernicus

Teatr mieści 1859 widzów i został nazwany imieniem Mitchella P. Kobelinskiego, który był głównym założycielem Copernicus Center oraz wspierał remont i modernizację Teatru.

Od 1979 roku Copernicus Foundation spełnia swoją misję na rzecz edukacji i rozrywki, sponsorując coroczny Festiwal “TASTE OF POLONIA”. Festiwal prezentuje wiele programów rozrywkowych, ponad 30 lokalnych i międzynarodowych zespołów, grających różne gatunki muzyki, występy folkrorystycznych zespołów tanecznych, oryginalną sztukę i rzemiosła, rękodzieła, a także eksponaty, służące zapoznaniu publiczności festiwalu z wieloma aspektami polskich zwyczajów, kulturą, tradycją i ojczystym językiem. Podczas festiwalu „TASTE OF POLONIA” można również kosztować wspaniałe dania kuchni polskiej. Festiwal stał się największym polskim festiwalem w kraju, odwiedzanym przez 30,000 ludzi rocznie.

Copernicus Center, Copernicus Annex, Chicago, Banquet hall, wedding venueW 2011 roku Copernicus Center został poszerzony o kolejną salę o nowoczesnym wystroju –Annex, która jest wykorzystywana do różnorodnych imprez i wesel, jednocześnie stanowiąc zaplecze konferencyjne i siedzibę dla kilku lokalnych izb handlowych i wielu wybitnych organizacji polskich.

Copernicus Center żyje obecnie praktycznie każdego wieczoru, gdzie odbywają się próby zespołów tanecznych i zajęcia teatralne. Całoroczne akcje sponsorowane przez Copernicus Foundation to: targi sztuki, wystawy specjalne, targi i seminaria zdrowia, darmowe lekcje angielskiego dla dorosłych – ESL (angielski jako drugi język ), zajęcia informacyjne o obywatelstwie, Coroczne Targi Prawa i różnorodne spotkania i seminaria.

Długoterminowe plany Rady Copernicus Center, mające wciąż na mysli misję służby miastu Chicago i jego okolicom, mają na celu ożywienie Jefferson Park i północno-zachodnich osiedli Chicago.

Centrum społeczno-kulturalne Copernicus Center jest pomnikiem społeczeństwa Polsko-Amerykańskiego i jego pragnieniem zachowania bogatego dziedzictwa i kultury.

Polskie WYDARZENIA

Nasz Kontakt

Adres:
5216 W. Lawrence Ave.
Chicago, IL 60630

Numer telefonu:
773-777-8898

e-mail:
[email protected]

strona internetowa:
copernicuscenter.org

Pomoc finansowa dla Fundacji:
https://copernicuscenter.org/donations/